Modernizační fond - RES+
RES+ č. 1/2024 – Fotovoltaické elektrárny 10 kW – 5 MW s vlastní spotřebou
Poskytovatel: Státní fond životního prostředí
Oblast zaměření: Instalace nových fotovoltaických elektráren s výkonem nad 50 kWp (10 kWp pro projekty realizované na katastrálním území Prahy a pro projekty subjektů uvedených níže) a do 5 MWp (včetně) s vlastní spotřebou.
Cíl výzvy:
Cílem výzvy je podpora realizace projektů, které vedou ke snížení emisí skleníkových plynů, modernizaci energetických systémů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (dále jen „OZE“) na konečné spotřebě energie.
Druh výzvy:
- jednokolová nesoutěžní
Kdo může žádat:
- držitelé licence (stávající i budoucí) pro podnikání v energetických odvětvích (výroba elektřiny);
- žadatelé, kteří nebudou držiteli licence, za předpokladu, že provoz předmětu podpory mají smluvně zajištěn subjektem, který je držitelem licence pro podnikání v energetických odvětvích, a to minimálně po dobu udržitelnosti projektu (5 let) nebo v případě, že povinnost držení licence nevyplývá z aktuálně platných právních předpisů.
U projektů realizovaných na katastrálním území Prahy se může jednat o tyto subjekty:
- obce,
- městské části hlavního města Prahy,
- dobrovolné svazky obcí,
- kraje,
- veřejnoprávní instituce,
- příspěvkové organizace zřízené OSS a ÚSC,
- organizační složky státu,
- veřejné výzkumné instituce a výzkumné organizace podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů zákon o podpoře výzkumu a experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů, pokud jsou veřejnoprávními subjekty, a další subjekty splňující definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle Rámce pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2022/C 414/01),
- vysoké školy, školy a školská zařízení a školské právnické osoby,
- nadace, nadační fondy, ústavy, spolky, pobočné spolky, obecně prospěšné společnosti,
- církve a náboženské společnosti a jejich svazy a jimi evidované právnické osoby,
- státní podniky,
- národní podnik,
- obchodní společnosti a družstva vlastněné ze 100 % veřejným subjektem.
Na co lze získat podporu (podporované aktivity):
- Instalace nových fotovoltaických elektráren s výkonem nad 50 kWp (nad 10 kWp pro projekty realizované na katastrálním území Prahy) a do 5 MWp (včetně) s vlastní spotřebou.
- Podporovány jsou:
- Instalace nových FVE – Samostatné projekty FVE s jedním předávacím místem do distribuční nebo přenosové soustavy (dále jen „DS/PS“).
- Společně s poskytovanou podporou na instalaci FVE mohou být dále podpořeny:
- Systémy bateriové akumulace vyrobené elektřiny
- Systémy výroby vodíku elektrolýzou vody (elektrolyzér)
Místo realizace a výkon FVE
- projekt musí být realizován na území České republiky,
- Instalovaný výkon 50 kW – 5 MWp – celá ČR mimo katastrálního území Prahy
- Instalovaný výkon 10 kW – 5 MWp – katastrální území Prahy
Výše podpory:
- maximální míra podpory nesmí překročit 30 % ze způsobilých výdajů projektu
- jednotková dotace
Alokace:
- 3 mld. Kč
- Přednostně budou podpořeny projekty instalací FVE realizované v jednom z následujících krajů: Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký. Pro tyto projekty je vyhrazena alokace ve výši 0,5 mld. Kč. Pokud nedojde k vyčerpání přednostní alokace do 30. 9. 2024, bude její zbývající část uvolněna pro podporu všech projektů.
Jaké výdaje je možné podpořit (způsobilé výdaje):
Způsobilost výdajů začíná dnem vyhlášení výzvy, tj. 21. 12. 2023. V případě žádostí v režimu de minimis jsou výdaje způsobilé, pokud vznikly po 1. 1. 2023.
Způsobilé výdaje jsou přímo a výhradně spojeny s realizací projektu. Jedná se o:
- přímé realizační výdaje: výdaje na stavební práce, dodávky a služby bezprostředně související s předmětem podpory, které přispívají ke splnění cílů příslušného projektu
- činnosti odborného technického, autorského dozoru, BOZP: Jedná se o výdaje na činnost odborného technického nebo autorského dozoru a zajištění bezpečnosti práce na stavbě (koordinátor BOZP).
- vícepráce: za vícepráce jsou považovány stavební práce, dodávky a/nebo služby, které nejsou zahrnuté v předmětu díla dle smlouvy, ale zhotovitel se s objednatelem dohodl na jejich provedení; vícepráce lze za způsobilé považovat pouze v případě doložitelných objektivních důvodů; do způsobilých výdajů lze zahrnout pouze vícepráce odpovídající maximálně výši způsobilých méně prací na příslušných smlouvách o dílo v rámci téhož projektu,
- propagační opatření,
- daň z přidané hodnoty: daň z přidané hodnoty lze považovat za způsobilou pouze pro žadatele, kteří si nemohou nárokovat odpočet daně z přidané hodnoty na vstupu ve smyslu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, v platném znění,
- pohledávky: v případě, že došlo k zápočtu pohledávek/závazků mezi žadatelem a zhotovitelem, je vždy nutno předložit písemnou Smlouvu/Dohodu o započtení vzájemných plnění stejného druhu.
Specifika a omezení:
- Žadatel nesmí být podnikem v obtížích, nesmí být v úpadku, likvidaci, nemít žádné závazky po splatnosti vůči státním a veřejným rozpočtům, nedoplatky na daních a nejedná se o obchodní společnost ve střetu zájmů.
- FVE nesmí být vystavěny na plochách zemědělského půdního fondu (ZPF) tříd ochrany dle bonitované půdní ekologické jednotky (BPEJ) I. a II. (omezení se netýká projektů plovoucích FVE a agrovoltaických výroben dle definice v zákoně č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu a souvisejících předpisech ve znění platném k datu podání žádosti) anebo pozemcích určených k plnění funkce lesa. Podmínka musí být splněna a ověřitelná v katastru nemovitostí již při podání žádosti o podporu a nelze splnit tzv. dočasným vyjmutím ze ZPF.
- Podporovány mohou být pouze výrobny, ve kterých budou instalovány výhradně fotovoltaické moduly, měniče a akumulátory s nezávisle ověřenými parametry prokázanými certifikáty vydanými akreditovanými certifikačními orgány na základě stanovených souborů norem.
- Instalovaný výkon FVE nesmí překročit instalovaný výkon uvedený ve Smlouvě o připojení výrobny k lokální, přenosové nebo distribuční soustavě.
- Rezervovaný výkon (Rv), uvedený ve smlouvě o připojení výrobny do DS/PS činí maximálně 30 % instalovaného výkonu (Pinst) výrobny v odběrném místě u FVE o instalovaném výkonu do 1 MWp (včetně) a maximálně 20 % instalovaného výkonu (Pinst) výrobny v odběrném místě u FVE o instalovaném výkonu nad 1 MWp. Týká se pouze hodnoty rezervovaného výkonu pro novou FVE.
- Případná podpora na ukládání elektrické energie do baterií nebo její transformace na vodík je možná pouze, pokud je podpora poskytována na kombinované projekty FVE a ukládání (za měřidlem). Prvek pro ukládání musí ročně přijmout alespoň 75 % své energie z přímo připojené FVE.
Povinné přílohy předkládané k žádosti o dotaci:
- Odborný posudek dle § 4, odst. 3, zákona č. 388/1991 Sb. o Fondu, ve znění pozdějších předpisů, kterým je Potvrzení technických a energetických parametrů (dle vzoru).
- Smlouva o připojení výrobny elektřiny k elektrizační soustavě podle § 50 odst. 3 zákona č 458/2000 Sb. v platném znění (energetický zákon) nebo Smlouva o uzavření budoucí smlouvy o připojení.
- Dokument prokazující povolení realizace projektu vydaný příslušným stavebním úřadem, případně vyjádření příslušného stavebního úřadu, že záměr nepodléhá jeho povolení.
- Dokumenty prokazující právní vztah k nemovitostem, dotčeným realizací projektu.
- Podklady k veřejné podpoře:
- Podklady pro vyhodnocení podniku v obtížích včetně přílohy pro stanovení velikosti ekonomické skupiny projektu
- Prohlášení k inkasnímu příkazu v souladu se vzorem, který je přílohou výzvy
- Doklad, kterým je určena osoba pověřená jednáním s Fondem (je-li relevantní) – plná moc
- Doklady k prověření vlastnické struktury (je-li relevantní)
- Doklad o vedení bankovního účtu, na který bude poskytována podpora, případně doklady o vedení těch bankovních účtů, ze kterých bude žadatel provádět úhrady.
- Doklad o zajištění provozování předmětu podpory – jedná-li se žadatele, kteří nebudou držiteli licence, za předpokladu, že provoz předmětu podpory mají smluvně zajištěn subjektem, který je držitelem licence pro podnikání v energetických odvětvích, a to minimálně po dobu udržitelnosti projektu (5 let) nebo v případě, že povinnost držení licence nevyplývá z aktuálně platných právních předpisů.
Termíny výzvy:
- Datum zahájení příjmu žádostí: 1. 3. 2024 od 12:00 hod.
- Datum ukončení příjmu žádostí: 31. 12. 2024 do 12:00 hod.
- Období realizace: nejpozději do 3 let od podpisu Rozhodnutí o poskytnutí prostředků ze SFŽP ČR
- Doba udržitelnosti: 5 let od ukončení projektu
Mám zájem o bližší informace: